Outlet
Tel: 71 712 24 85
Porównaj (0)

Jak dbać o higienę materaca?

Sleeptime - Higiena materacaWspółczesne materace są obecnie wytwarzane znajlepszej jakości materiałów, jednakże zawsze należy się liczyć z tym, że nieodpowiednio użytkowany materac może się szybciej zniszczyć. Należy więc przestrzegać kilku zasad higieny dotyczących eksploatowania materacy.

Dwustronne materace

Większość materacy obecnie produkowanych ma opcję dwustronną, w związku z czym powinno się obracać je średnio co sześć miesięcy. Jest to zalecane ze względu na fakt, iż zużywanie się materiałów z jednej strony materaca rozkłada się proporcjonalnie na obie jego strony, dzięki czemu produkt będzie mógł nam posłużyć przez dłuższy czasu.

Sleeptime - Materac memory z aloesem

Cyrkulacja powietrza

Niezwykle istotną rzeczą jeśli chodzi o higienę użytkowania materaca, jest zapewnienie mu odpowiedniego podłoża. Materace obecnie produkowane składają się z przewiewnych, oddychających materiałów, zawierają niejednokrotnie siatkę wentylacyjną. Muszą one jednak mieć zapewnioną podstawę, w postaci stelaża! Nie jest zalecane by materac leżał na podłodze, ponieważ uniemożliwia to swobodną cyrkulację powietrza. Dodatkowo umiejscowienie materaca bezpośrednio na podłodze, może powodować, że w jego spodniej części będzie odkładała się wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup materaca, razem z odpowiednim dla niego stelażem (jeśli jeszcze nie dysponujemy takowym).


Regularne odkurzanie i pranie

Sleeptime - Zefir Aqua Sembella

Każdy rodzaj materaca zawiera informacje w jaki sposób można go czyścić. By nie zniszczyć właściwości materiałów oraz ogólnej konstrukcji materaca, należy bezwzględnie trzymać się informacji zawartych na metce, lub dołączonych do materaca (w postaci ulotki), a dotyczących sposobu czyszczenia konkretnego materaca. By regularnie pozbywać się roztoczy i kurzu z materaca należy go regularnie odkurzać. Prać w pralce można konkretne rodzaje pokrowców na materace, w ich odniesieniu również należy przestrzegać zaleceń zawartych zazwyczaj na metce od produktu. Nie wszystkie pokrowce można prać w pralce, niektóre są przystosowane jedynie do czyszczenia chemicznego.

Wietrzenie i suszenie

Jeśli zdarzy się nam zalać materac płynem, zaleca się, by po usunięciu zabrudzeń suszyć materac w pozycji poziomej, tak by wilgoć mogła odparowywać w jednym kierunku. Ważną elementem codziennej higieny materaca, o której jednak często zapominamy, jest wietrzenie materaca każdorazowo, po przespanej nocy, przez około 20 minut.

Istotne jest, by zwracać uwagę nie tylko na to, by nam było praktycznie i wygodnie, ale i na potrzeby oraz wymagania materiałów, z których składa się nasz materac. Jeśli będziemy pamiętali o tych kilku podstawowych zasadach na pewno będziemy mogli dłużej cieszyć się wygodą i dobrą jakością zakupionego przez nas produktu.

 Zobacz również: Materac dla alergika Lateks, czy memory? Wybór materaca


Sleeptime - Świeżość w sypialni