Odpowiednia ilość snu to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia. Wysypianie się jest również bardzo ważne dla naszego zdrowia. W trakcie snu w naszym organizmie zachodzi wiele istotnych procesów. Nie da się jednoznacznie określić ile czasu należy spać w ciągu doby, jest to indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, pora roku, czynniki genetyczne czy rodzaj wykonywanej pracy.
My śpimy, a organizm pracuje
W trakcie snu w naszym mózgu zachodzi odnowa komórek. Można powiedzieć, że sen działa na mózg oczyszczająco. Kiedy śpimy następuje regeneracja systemu mającego za zadanie kontrolowanie przemiany materii. Następuje szybszy przepływ krwi do mięśni oraz wzmaga się produkowanie hormonów odpowiedzialnych za wiele funkcji, np. wzrost.
Negatywne skutki braku snu
Brak snu może powodować wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. Głównymi objawami niedoboru snu są apatia, problemy z pamięcią, spowolniona reakcja na bodźce, problemy z koncentracją, a przy długotrwałym niewyspaniu halucynacje. To nie są jedyne reakcje naszego organizmu, który domaga się odpoczynku. Zaburzenia snu sprawiają, że obniża się odporność, organizm nie broni się przed chorobami i infekcjami. Niektórzy eksperci twierdzą, że bezsenność może prowadzić do zaburzeń ciśnienia i otyłości.
Jak się zdrowo wyspać?
Warto zadbać by nasz sen był spokojny i odpowiednio długi. Powinniśmy zasypiać o regularnych porach i najlepiej przed północą. Czynnikiem, który będzie miał wpływ na zdrowy sen to z pewnością odpowiednia dieta. Nie należy spożywać posiłków, czy pić kawy zbyt późno. Należy też zadbać o to by sypialnia była dla nas miejscem azylu. Pomogą w tym spokojne kolory, czy ograniczona ilość elementów wystroju. Warto również zrezygnować z telewizora w sypialni na rzecz ciekawej lektury przed zaśnięciem.
Zobacz również: | Higiena materaca | Problemy z bezsennością | Materace typu Adam i Ewa |