Outlet
Tel: 71 712 24 85
Porównaj (0)

Zalecenia dla osób mających problemy ze snem

Sleeptime - BezsennośćJeśli macie problemy ze snem przedstawiamy Wam kilka przydatnych wksazówek jak szybciej zasnąć:

  • Trzymaj się określonego harmonogramu

Naszemu organizmowi służy przede wszystkim regularność. Zaprogramuj swój zegar biologiczny na określone pory kładzenia się spać i wstawania.

  • Nie ucinaj sobie drzemek w ciągu dnia dłuższych niż 20 min

Po przekroczeniu tego czasu czujemy się niewyspani i jeszcze bardziej zmęczeni. Poobiednie sjesty jak najbardziej są wskazane i dobroczynnie działają na nasze samopoczucie pod warunkiem, że są krótkie.

  • Nie jedz przed snem

Pozwól naszemu organizmowi odpocząć w nocy, zregenerować się. Pracujący żołądek nie pozwoli ci tak łatwo zasnąć. W nocy także zwalnia nasz metabolizm (przemiana materii) co skutkuje dłuższym trawieniem pokarmu.

 Zobacz również: Dlaczego sen jest ważny? Materace ortopedyczne Jak wybrać twardość materaca?
  • Nie pij herbaty, kawy minimum na 3 godziny przed położeniem się spać

Jak wiadomo teina zawarta w herbacie, jak i kofeina w kawie działa pobudzająco co dodatkowo potęguje problem z zaśnięciem. Czas niespożywania tych napojów przed snem jest oczywiście dla każdego inny.

  • Wycisz się przed snem

Ułatw przejście organizmowi ze stanu pełnej aktywności do kompletnego bezruchu. Zwolnij, zrelaksuj się. Weź gorącą kąpiel, wypij ciepłe mleko. Na godzinę przed pójściem spać przyciemnij światła w pomieszczeniach.

Sleeptime - Strefa wyciszenia

  • Nie oglądaj TV w łóżku

Absolutnie nie oglądaj TV przed spaniem! Tego typu sprzęty zbyt stymulują nasz mózg czego skutkiem są problemy z zaśnięciem.

  • Przewietrz sypialnię

Dostarcz organizmowi świeżego powietrza. Ponadto udowodniono, iż lepiej śpi się w niższych temperaturach.

  • Stosuj techniki relaksacyjne

Zamiast zażywania środków farmakologicznych postaraj się naturalnie wprowadzić w stan relaksu i uspokojenia. Jest wiele technik, które pomoga ci lepiej się odprężyć. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – ćwiczenia oddechowe, medytacja, autosugestia, napinanie-rozluźnianie mięśni.

Sleeptime - Higiena materaca

  • Nie stresuj się tym że nie możesz zasnąć

Przez stres i nerwy z tego tytułu tym bardziej nie zaśniesz! Jeśli przez dłuższy czas niż 45 min nie możesz zasnąć – wstań, poczytaj książkę, poćwicz jogę bądź wykonaj ćwiczenia relaksacyjne przez około półtorej godziny. Kręcąc się w łóżku na pewno nie zaśniesz przez ten czas.

  • Poradz się specjalisty

W Polsce jest kilka Ośrodków Medycyny Snu. Mogą być to zarówno zaburzenia natury psychiatrycznej, jak i neurologicznej.