Outlet
Tel: 71 712 24 85
Porównaj (0)

O czym pamiętać kupując materac?

Sleeptime - Wybór materacaDecydując się na kupno materaca należy liczyć się z faktem, że powinien to być zakup na lata. W związku z tym, powinno się zwrócić uwagę na szereg aspektów, dotyczących sposobu użytkowania materaca i indywidualnych preferencji dotyczących jego wyboru.

Twardość materaca

Podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać podczas wyboru materaca jest: jaki stopień twardości materaca jest dla mnie odpowiedni. Jest to uzależnione od wagi osoby, bądź osób, które będą spały na materacu. W zależności od wagi powinniśmy dobrać sobie odpowiednio twardy materac, różne firmy zajmujące się produkcją materacy oferują różną skalę stopni twardości. Podstawową zasadą podczas wyboru odpowiedniego dla siebie stopnia twardości jest, że stopnień twardości rośnie wykładniczo wraz ze wzrostem wagi. I tak odpowiednio dla dzieci polecane są materace miękkie, dla osób o wadze między 60-80 kg materace średnio twarde, i dalej, wraz ze wzrostem wagi materace twarde, do ok 100kg wagi. Dla osób ważących więcej niż 100 kg, powinno się wybierać materace o bardzo wysokim stopniu twardości.

 Zobacz również: Twardość materaca Wypełnienie materaca Materace dla Seniorów

Rodzaje materacy

Kolejną ważną rzeczą, o której powinniśmy myśleć podczas wyboru materaca jest : jaki rodzaj materaca jest mi nie odpowiedni. Rozróżniamy materace piankowe, bonellowe i kieszeniowe, lateksowe, wysokoelastyczne, termoelastyczne, nawierzchniowe. Każdy rodzaj materaca posiada inną budowę, właściwości. Materace piankowe są materacami, które lepiej od np. sprężynowych amortyzują ruch. Z kolei materace kieszeniowe są rodzajem materacy sprężynowych, które mają sprężyny oddzielone od siebie w pojedynczych kieszeniach. Materace są zazwyczaj podzielone na obszary, które w różnym stopniu reagują na nacisk ciała. Dzięki czemu lepiej dopasowują się do jego kształtu. Materace nawierzchniowe z kolei są stosunkowo cienkimi materacami, które stanowią swoistą ‘nakładkę’ na właściwy materac (jeśli jest on zbyt twardy lub zbyt miękki, można zakupić materac nawierzchniowy by poprawić komfort spania).

Sleeptime - Materac Ariadna JanpolWybór najlepszego materaca

Te dwa powyżej przytoczone pytania są podstawą do odpowiedniego wyboru materaca. Należy się nad nimi zastanowić, dopytać (jeśli to możliwe) doradcę w sklepie, jakie rodzaje materacy są w ofercie i jaki stopień twardości będzie najbardziej odpowiedni pod katem wagi.