Outlet
Tel: 71 712 24 85
Porównaj (0)

Jak dobrać twardość materaca?

Sleeptime - Materace o różnych twardościach

Odpowiedni dobór twardości  materaca będzie decydował o komforcie snu ale również o żywotności materaca. Jakie są wyznaczniki odpowiednio dobranej twardości? Oto kilka wskazówek, które pomogą prawidłowo wybrać materac, by zapewniał zdrowy, komfortowy sen.

Dobór materaca do wagi ciała

Odpowiednie dopasowanie materaca do wagi ciała ma fundamentalne znaczenie. Kiedy osoba o wyższej masie ciała użytkuje zbyt miękki materac, będzie się on zapadał i deformował. W sytuacji gdy osoba lżejsza użytkuje materac zbyt twardy nie zapewni on prawidłowego podparcia kręgosłupa, będzie zbyt sztywny co może powodować bóle pleców czy karku. Materac należy dobrać więc indywidualnie do potrzeb użytkownika. Wyróżnia się następujące stopnie twardości:

  • materac miękki- odpowiedni dla osób o masie ciała do 60 kg,
  • materac średnio twardy- odpowiedni dla osób o masie ciała od 60 do 80 kg,
  • materac twardy-odpowiedni dla osób o masie ciała powyżej 80 kg,
  • materac bardzo twardy-odpowiedni dla osób o wadze powyżej 110 kg.

Oczywiście podane przedziały wagowe są sugerowane. W wyborze twardości można również kierować się swoimi preferencjami. Jeśli użytkownik waży 80 kg, a woli twardsze podłoże, oczywiście może zdecydować się na materac twardy.

 Zobacz również: Higiena materaca Problemy z bezsennością Materace typu Adam i Ewa

Sleeptime - Pozycje snuPozycja snu

Ułożenie ciała podczas snu również ma znaczenie przy wyborze twardości materaca. Jeśli większość czasu przesypiamy na plecach wywieramy mniejszy nacisk na materac. W takim przypadku warto zdecydować się na wariant bardziej miękki. Kiedy śpimy na boku mocniej naciskamy na materac, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie materac bardziej twardy.

Wzrost

Ugięcie materaca nie zależy jedynie od ciężaru ciała, ale również od jego rozłożenia na powierzchni materaca. Osoby wysokie mogą wybrać materace bardziej miękkie, ponieważ ich ciężar będzie rozkładał się na większej powierzchni.